FOTO: Tip na výlet: Rozhľadňa Rozbehy nad obcou Cerová

FOTO: Tip na výlet: Rozhľadňa Rozbehy nad obcou Cerová Featured

Rozhľadňa Rozbehy v obci Cerová Rozhľadňa Rozbehy v obci Cerová NaZahori.sk

Príjemným  spestrením výletu na zrúcaniny hradu Korlátka je návšteva neďalekej rozhľadne nad miestnou časťou Cerovej Rozbehy. 

Nachádza sa v nadmorskej výške 460 metrov a je vysoká 7 metrov. Postavená je z betónových tvárnic a obložená je prírodným kameňom. Vznikla v rámci programu cezhraničnej spolupráce s moravskou obcou Podluží a slávnostne bola otvorená 24. októbra 2009. 

Návštevníkom rozhľadne sa ponúka pohľad na severnú časť Záhorskej nížiny a najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Pri dobrej viditeľnosti je pekný výhľad východným smerom na Zobor, Tríbeč, Považský Inovec , mesto Hlohovec. Severne sa týči na Bradle Mohyla Milana Rastislava Štefánika, pohorie Bielych Karpát a vrch Veľká Javorina. Na severozápade sú vidieť kopce Chvojnickej pahorkatiny a Pálavy. Pekný pohľad je na mesto Senica, obce Jablonica, Osuské, Hlboké, Dojč, Smrdáky a Štefanov.

K blízkosti pozorovateľne vedie asfaltová cesta, kde je možné zaparkovať a ide k nej aj cykloturistická cesta. V rámci turistického výletu sa dá k rozhľadni dostať viacerými trasami. Po žltej značke je to od Jablonice alebo od obce Prievaly, z vodnej nádrže Buková vás zas privedie modrá značka. Priamo z obce Buková cez Bukovské kopanice prídete na Rozbehy po zelenej.

Okrem zrúcaniny hradu Korlátka (viac o hrade TU), sa v jej blízkosti nachádza aj veterný park, ktorý bol prvým vybudovaným na Slovensku

Návšteva rozhľadne je atraktívna aj pre rodiny s deťmi. Dá sa na jednom mieste spojiť viac zaujímavých bodov a bez problémov stráviť na malom mieste dlhší časový úsek. Okrem pozorovateľne, zrúcaniny hradu Korlátka či veterného parku menšie ratolesti poteší aj detské ihrisko. Sú pri ňom aj stoly a lavičky, na ktorých si môžete spraviť piknik. V tesnej blízkosti prechádza čiastočnou rekonštrukciou aj turistická chata, ktorá patrí Klubu slovenských turistov a časom sa snáď dočkáme aj toho, že sa v nej bude dať občerstviť. Vo vzdialenosti 2 km sa nachádza rekreačná oblasť Sokolské chaty.

Ak vás zaujíma cena takejto rozhľadne – ide o „maličkosť“. Táto konkrétne stála 41.976 eur a z prostriedkov Európskej únie bolo z tejto sumy zaplatených 95 percent. 

A ak máte radi zaujímavosti, táto pozorovateľňa  má aj svoju dvojičku, ktorá stojí nad Prietržou a základné údaje o nej aj s fotogalériou si môžete pozrieť TU.

FOTOGALÉRIA

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 06 apríl 2021 15:54
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.