FOTO+VIDEO: Rybky - Miléniový Kríž

FOTO+VIDEO: Rybky - Miléniový Kríž Featured

Rybky - Miléniový kríž Rybky - Miléniový kríž NaZahori.sk - Vlado Miček

Miléniový kríž, ako už napovedá názov, bol postavený a vysvätený v roku 2000 na slávu Ježiša Krista pri príležitosti jubilea jeho narodenia. Aj preto často znie označenie Jubilejný kríž.

Rybky - Miléniový kríž NaZahori.sk

Monumentálny kríž sa nachádza pri ceste z obce Rybky smerom na Oreské, v blízkosti obcí Smrdáky a Rohov. Stojí na vrchu Virovská a nápadne sa týči do okolia. Ide o najväčší kríž na Slovensku, ktorého výška je 27 metrov a rozpätie ramien je 9 metrov. V krížení ramien je farebný reliéf s piatimi holubicami, ktoré symbolizujú päť svetadielov.

V rozšírenej spodnej časti kríža je zriadená kaplnka Božieho Milosrdenstva s rozmermi 4x4 metre a vo vnútri kaplnky je replika sv. Faustíny. Každý rok sa v nej prvú nedeľu po Veľkej noci a tiež na sviatok Povýšenia svätého kríža v septembri koná bohoslužba a každú 2. veľkonočnú nedeľu púť. V kaplnke je relikvia sv. Faustíny, ktorá bola pápežom v roku 2000 vyhlásená za svätú. 

V roku 2009 bolo okolie kríža upravené a pekný prístupový chodník k nemu bol doplnený o 14 jednoduchých krížov symbolizujúcich zastavenia Krížovej cesty. Popri chodníku sú lavičky lákajúce na oddych a rozjímanie.

Na kríž prispeli obyvatelia okolitých obcí ako aj mnoho ďalších darcov vrátane návštevníkov kúpeľov v neďalekých Smrdákoch. 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 29 august 2021 16:42
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.